Gros Horloge, Rouen (Fransa).

2017-07-24 07:56:00
Gros Horloge, Rouen (Fransa). |  görsel 1
Gros Horloge, Rouen (Fransa). |  görsel 2
Gros Horloge, Rouen (Fransa). |  görsel 3
Gros Horloge (Büyük Saat) Rue du Gros Horloge ve bir çan kulesi olan bir binada bulunan XIV yüzyılın astronomik bir saattir. Saat 1389 yılında kurulup 1928 yılında elektriklendi.Rouen halkının gurur kaynağı olan astronomik saat, rue du Gros-Horloge'nin meşgul caddesini kapsayan bir Rönesans kemerinde yer almaktadır. Rouen'in eski şehrindeki popüler turistik dönüm noktası 14. yüzyıldan kalma bir Gotik çan kulesi ile çevrili.
 
Astronomik saat, 1527'den beri caddeyi kaplayan bir Rönesans kemerinde kalıyor. Saat, Place du Vieux Marché ile katedral arasında kabaca eşit mesafededir . Gros Horlogu'nun kendisi 16. yüzyıla ve 1389'dan itibaren hareketine kadar uzanıyor. Saatin iki yüzü 24 ışın güneş mavi bir yıldız gökyüzüne karşı gösteriyor.
 
Kadranın çapı 2.50 metredir. Bir kuzu tasviriyle biten tek el saati gösterir. Ayın evreleri, saat yüzünün üstündeki gözlü bölgede, 30 santimetre çapında bir küre içinde gösterilir. 29 gün içinde tam bir rotasyon tamamlar. Ayrıca, tabancanın tabanındaki bir açıklık içinde haftayı gösteren bir el var. Diane ay (Pazartesi), Mars (Salı), Mercury (Çarşamba), Jüpiter (Perşembe), Venüs (Cuma), Satürn (Cumartesi) ve Apollo (Pazar) gibi allegorik karakterlerle süslenmiştir.
 
Saatin mekanizması Avrupa'daki en eskilerden birisi olmasına rağmen, hareketin hala verimli çalıştığı gerçeğine rağmen, 1920'lerden beri elektrikle güçlendirildi. Bütün bina 1997'den 2006'ya restore edildi ve saatin aydınlatması geceye değer bir ziyaret yaptı.

0
0
0
Yorum Yaz